Antwoord
Oudere computers - en zeker degene die op het Microsoft Windows-besturingssysteem draaien - hebben inderdaad de neiging na verloop van tijd steeds trager te werken. Ik ga er voor dit antwoord van uit dat U het inderdaad heeft over een computer die op het Microsoft Windows-besturingssysteem draait.
Eén van de redenen hiervan - zoals U correct aanhaalt - is de fragmentatie van bestanden.
Grotere bestanden worden dan over verschillende - door eerdere bewerkingen - vrijgekomen schijfruimte verdeeld, waardoor het inlezen ervan langer duurt (de leeskop op een harde schijf moet dan immers de tijd hebben om te wisselen tussen de verschillende delen van de schijf).
Dit kan U inderdaad verhelpen door een schijf regelmatig te 'defragmenteren', waardoor alle bestanden weer netjes naast elkaar worden geplaatst, en grotere/veel gebruikte bestanden optimaal worden geplaatst op de harde schijf.
Andere redenen zijn eerder programmatorisch van aard:
- wanneer U nieuwe software installeert, worden er ook nieuwe centrale software-bibliotheken geïnstalleerd, worden er nieuwe waarden in het centraal programmaregister toegevoegd, etc...
- Bij de deïnstallatie of upgrade van deze programma's blijven vaak restanten van die code 'hangen', waardoor de computer veel informatie moet 'onthouden' die hij eigenlijk niet meer nodig heeft.
- wanneer fouten in de software worden ontdekt, worden die verholpen door zogenaamde 'patches' te installeren. Daarbij worden delen instructies (code) van dat programma vervangen door andere stukken code.
Dit maakt het uitvoeren van de opdrachten complexer voor het besturingssysteem, waardoor het trager werkt. Meestal worden deze laatste wijzigingen na verloop van tijd geïntegreerd in een 'Service Pack'. Wanneer U software aankoopt staat er meestal een vermelding bij van welk Service Pack reeds werd geïntegreerd (U kan dit zien aan de SP1, SP2, etc... aanduiding).
Na verloop van tijd kan het dus aangewezen zijn om de computer volledig opnieuw te installeren vanaf de originele bron, of vanaf een bron waarin eerdere service packs reeds in geïntegreerd werden.
U zal merken dat de computer nadien opnieuw vlotter werkt. Vergeet wel nooit eerst een backup te maken van al uw gegevens, inclusief opgeslagen email-bestanden en wachtwoorden.
Reacties op dit antwoord
Er zijn nog geen reacties op deze vraag.
Enkel de vraagsteller en de wetenschapper kunnen reageren op een antwoord.